Tokarki są maszynami, które towarzyszyły rzemieślnikom już od starożytności. I chociaż współczesna tokarka do metalu, zbliżona najbardziej do swojego dziewiętnastowiecznego prototypu, różni się znacząco od tych, które wykorzystywali starożytni Grecy, idea jej działania pozostaje niezmieniona. Żaden typ produkcji nie może bowiem obejść się bez sprawnej obróbki elementów, zapewniających niezawodność ostatecznej konstrukcji. Aby możliwe było usprawnienie pracy zarówno małych i dużych zakładów, jak i domowych majsterkowiczów, na rynku pojawiły się rozmaite typy tokarek, dostosowanych do konkretnych wymogów. Co warto jest zatem wiedzieć na temat tych popularnych maszyn do skrawania?

Do czego służy tokarka?

Tokarka do metalu to nic innego, jak specjalistyczne urządzenie, wyposażone w kły tudzież uchwyty, podtrzymujące obrabiany element i obracające go według własnej osi. Urządzenia te, oferowane chociażby przez renomowaną polską firmę TOP, umożliwiają nam tworzenie powierzchni o kształcie zarówno cylindrycznym, jak i płaskim, a także kompleksową obróbkę wewnętrzną i zewnętrzną brył. Za pomocą specjalnie zaprojektowanych narzędzi, maszyna wykrawa następnie fragmenty elementu metalowego, nadając mu wymagany kształt i rozmiar. Dzięki tokarce, operator jest w stanie frezować, gwintować, licować, wiercić oraz radełkować, dzięki czemu nie jest konieczny zakup dodatkowych urządzeń.

Tokarka dostosowana do działalności

Jak wspomnieliśmy na wstępie, tokarka do metalu jest obecna na rynku pod wieloma postaciami. Przeszukując oferty producentów, natkniemy się bowiem na maszyny stricte hutnicze lub dostosowane do produkcji części samochodowych. Pod uwagę należy też brać gabaryty urządzenia, jego precyzję oraz obecność funkcji pracy automatycznej. Wyróżniamy chociażby tokarki kłowe i uchwytowe, stabilne modele karuzelowe, szybkie rewolwerowe oraz tarczowe, przeznaczone do obróbki płaskich powierzchni.  Sporą popularnością cieszą się również urządzenia o praktycznych, obrotowych głowicach.

Najpopularniejszym, optymalnym rozwiązaniem produkcyjnym są tu jednak tokarki uniwersalne, na przykład TOP-560. Dzięki zróżnicowanemu wyposażeniu, umożliwiają nam one sprawną obróbkę gwintów, a także elementów stożkowych oraz cylindrycznych o różnych masach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *