Chociaż tokarka konwencjonalna nie jest urządzeniem szczególnie skomplikowanym dla prawidłowo przeszkolonego operatora, nie oznacza to, że powinniśmy lekceważyć zasady BHP podczas samej obróbki. Sprawność produkcji w dalszym ciągu jest bowiem w dużej mierze zależna właśnie od czynnika ludzkiego. Ignorowanie zaleceń naraża bowiem nie tylko nas, ale też naszych współpracowników na poważne obrażenia. Incydenty w zakładzie to także poważne ryzyko zastoju w produkcji, prowadzące do poniesienia przez firmę dodatkowych kosztów. O czym powinniśmy zatem pamiętać podczas obsługi tokarki, aby uniknąć przykrych konsekwencji?

Istotne podstawy

Zanim rozpoczniemy naszą pracę z tokarką konwencjonalną, powinniśmy dostosować obroty wrzeciona do obrabianego przedmiotu. Najbezpieczniejszym sposobem jest tu zaczęcie od niższych obrotów i stopniowe ich zwiększanie. Mocując przedmiot poddawany skrawaniu, powinniśmy upewnić się, że został on umieszczony w sposób właściwy. W przeciwnym razie, może on wypaść z uchwytu i spowodować poważny wypadek. To samo tyczy się stanu danego przedmiotu – zbyt spękany, może się on bowiem rozlecieć, co również wiąże się z ryzykiem wypadku.

Nie wolno jest także zapominać o spięciu włosów oraz założeniu odzieży ochronnej. Tokarka konwencjonalna produkuje bowiem wiele pyłów podczas pracy, stanowiących zagrożenie dla zdrowia. Zwróćmy również uwagę na stan noży tokarskich – jeśli zaczynają się one tępić, powinniśmy dokonać ich wymiany. Przystępując do pracy, zadbajmy także o prawidłowe oświetlenie. Obróbka po ciemku nie jest bowiem ani precyzyjna, ani tym bardziej bezpieczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *