Kły obrotowe są jednymi z najważniejszych elementów tokarek, wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Odpowiadają one za pewne utrzymanie okrawanego przedmiotu podczas pracy urządzenia, zapewniając tym samym wysoką precyzję obróbki. Należy jednak pamiętać, że, jak praktycznie każdy element każdej maszyny, także i kieł obrotowy może z czasem ulegać stopniowemu zużyciu. Z tego też powodu, niezwykle istotna jest regularna kontrola stanu tych części. Im szybciej zareagujemy, tym mniejsze ryzyko pogorszenia problemu i kosztownego zastoju w produkcji. W niniejszym artykule opowiemy, jak powinny przebiegać takie kontrole.

Natura problemu

Zużywające się kły tokarek mają duże problemy z utrzymaniem obrabianego przedmiotu. W efekcie, podczas pracy maszyny dochodzi do niepożądanych drgań, przez które nie jest możliwe precyzyjne wykrawanie kształtu. Ignorowany, problem ten może jednocześnie doprowadzić do jeszcze poważniejszych komplikacji, związanych z pracą maszyny. Nie należy również lekceważyć nadmiernego bicia kła – jest ono bowiem spowodowane nieusuniętymi zanieczyszczeniami, zalegającymi w gnieździe tego elementu.

Jak sprawdzić stan kłów?

Aby móc skontrolować stan zużycia łożysk, należy chwycić za końcówkę kłów tokarek, po czym spróbować obrócić ją w jednym kierunku. Jeśli napotkamy wówczas opór lub zbyt duży luz, oznaczać to będzie, że łożyska się zużywają. W przypadkach, gdy kieł bije podczas pracy, należy oszlifować jego część roboczą. Nie zapominajmy również o stosowaniu wałków kontrolnych. To właśnie dzięki nim będziemy mogli bowiem sprawdzić, czy kły maszyny są ustawione pod odpowiednim kątem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *