Zastanawiając się nad zakupem tokarki uniwersalnej dla naszego zakładu, nigdy nie powinniśmy kupować takiego urządzenia w ciemno. Ponieważ to właśnie od obrabiarek tych zależeć będzie dzienna ilość produkowanych elementów oraz ich jakość, w trakcie zakupów należy przyjrzeć się istotnym czynnikom, mającym wpływ na ogólną sprawność interesującej nas maszyny. Nie da się bowiem ukryć, że tokarki są inwestycjami długoterminowymi, mającymi służyć nam przez wiele lat. Zakup maszyny niedobranej lub zwyczajnie słabej będzie się bowiem wiązać z kosztownymi zastojami w produkcji oraz koniecznością nabycia innej tokarki. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę, poszukując odpowiedniego urządzenia?

Najważniejsze czynniki, decydujące o solidności tokarki

Wybierając tokarkę uniwersalną, szczególną uwagę należy zwrócić na dwa podstawowe parametry – szybkość oraz siłę. Szybkość, wyrażana w obrotach na minutę, pozwala nam określić intensywność pracy maszyny. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża szybkość może mieć negatywny wpływ na precyzję obróbki. I chociaż nie jest to większy problem w przypadkach, gdy wytwarzamy masowo najprostsze elementy, tak w przypadku bardziej skomplikowanych części zaleca się korzystanie z tokarek nieco wolniejszych. Bardzo dobrym pomysłem jest tu również nabycie modelu o regulowanej prędkości pracy.

Siła skrawania określa z kolei intensywność, z jaką obrabiany jest przedmiot. Wybierając tokarkę dla naszego zakładu, powinniśmy wziąć tu pod uwagę materiały, z jakimi będziemy pracować. Jeśli jest to drewno, tokarka nie musi odznaczać się zbyt dużą siłą. Mocniejsze urządzenia są jednak niezbędne w przypadkach, gdy zakład zajmuje się obróbką elementów metalowych.

Szybkość i siła nie są jednak jedynymi ważnymi czynnikami, definiującymi efektywność tokarki uniwersalnej. Bardzo istotna jest również głębokość skrawania, określająca, jak duża część przedmiotu zostanie usunięta podczas pojedynczego ruchu noża. Także i tutaj powinniśmy zwrócić uwagę na stosunek prędkości obróbki do jej precyzji. Równie ważnym czynnikiem jest tu także posuw noża podczas pojedynczego obrotu obrabianego przedmiotu. Zależnie od modelu, maszyna może wykonywać zarówno ruch poprzeczny, jak i wzdłużny. Rodzaj posuwu również powinien być dostosowany do typu materiału, z jakim mamy zamiar pracować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *